İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Blogumuza ilk olarak Sigarayı Bırakmak ve size rehberlik edebilecek bir kılavuz ile başlamak isterim. Bu yazımızda sigarayı bırakma sürecini sizin için daha kolay ve etkili kılabilmek adına ipuçları ve önerilerde bulunacağım.

Sigara uzantan bir el ve ona dur işareti yapan başka bir el

CDC’den alınan verilere göre, her sene sadece Amerikada sigaradan dolayı sadece 390,000 doğum öncesi ölümler gerçekleşmektedir. Bu oranı tüm dünyaya vurduğumuzda ne yazık ki sonuç çok daha kötü. 16 milyon insan sadece sigaradan kaynaklanan hastalıklardan dolayı acı çekmektedir. Bunun yanı sıra 41,000 insan sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı hayatına kaybetmektedir. Sadece pasif içicilikten çevreye yayılan kimyasallar bireylerin ölümüne sebep olabildiğini görmekteyiz. Ayrıca unutmayalım ki, bu veriler sadece Amerika’dan elde edilen verilerdir. Tüm dünya nüfusu göz önünde bulundurulunca, sayılar çok daha fazladır.

Hepimizin bildiği üzere, sigarayı bırakmak zor ve yorucu olabiliyor. Sigarayı bırakmak, sadece güçlü bir fiziksel bağımlılıktan vazgeçmek değil, ayrıca büyük ölçüde yaşam tarzı değişikliği, alışkanlıklardan vazgeçmek demektir. Her şey bir yana, unutmamalıyız ki bunu ilk olarak kendi sağlığımız ve kaliteli bir yaşam için bırakmamız gerektiğidir.

Neden Sigarayı Bırakmalıyız?

İlk olarak sigaranın insan vücuduna verdiği zararları bilmek bile, sigarayı bırakmak için güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Kabul etmeliyiz ki, sigara güçlü ve bırakması zor bir bağımlılıktır.  Bu yazıda bahsedeceğim teknik ve önemli detaylar sizin sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır ve bu anlamda vermiş olduğunuz kararı gerçekleştirirken güçlü motivasyon sağlayacaktır.

Sigaranın Vücudunuzdaki Zararlı Etkileri

Akciğer sigara dumanınam maruz kalıyor

Genel olarak bilinen sigara sadece akciğerlere zarar verir algısı tamamen yanlıştır. Ayrıca, sigara içmenin sonucu sadece kanserdir inancı tamamen yanlıştır. Ne yazık ki, içerdiği zararlı kimyasallar nedeniyle sigaranın tahmin edemeyeceğimiz kadar vücut üzerinde zararlı etkisi vardır. Sigara veya tütün ürünleri tüketmek akciğerlerimizin yanı sıra hemen hemen vücudumuzdaki bütün organlara zarar vermektedir. Unutmayalım ki, büyük kararlar vermek küçük adımlar atmak ile başlar. Sigarayı bırakmak gözünüzde büyüyebilir; fakat sağlığınız, gençliğiniz ve çevrenizdekiler için ne kadar erken başlarsanız sizler için o kadar iyi olacaktır.

Sigarayı Bırakmak için Sebeplerinizi İyi Belirleyin!

Bu yolculuğa çıkmadan önce, motivasyonunuzu ve sebeplerinizi bilmelisiniz. Belli bir plan doğrultusunda ilerlerseniz sigarayı bırakma süreciniz çok daha kolay olacaktır. Sigarasız bir yaşam için kolay ancak bir o kadar da efektif bir teknikten sizlere bahsetmek isterim. Neden sigarayı bırakmalısınız, sizleri rahatsız eden sebepleri derince düşünün ve bunları bir kağıda yazın. Kendinizi bu yola gerçekten adamak istiyorsanız, bunu üşenmeden yapın. Yazarken fark edeceksiniz ki, sandığınızdan çok daha kötü bir şekilde yaşamınız etkilenmektedir.

Sigarayı Bırakmakta Neden Zorlanıyorum?

Sigaraların içerisinde bulunan ana ve bağımlılık yapan etken madde nikotindir. Tek bir dal sigara ortalama 1-2 miligram nikotin bulundurur. Beyindeki nikotin reseptörleri uyararak vücutta dopamin ve endorfin levelinin artmasına sebep olur. Dopamin, daha basit bir anlatımla beynin ödül sistemidir. Dopamin genelde zevk aldığımız aktiviteler sırasında salgılanır ve nikotin de vücuda girdiğinde dopamin seviyesinin artmasına sebep olur. Nikotin almayı bıraktığınızda vücut eksiklik hisseder. Sigaranın yokluğunda asabiyetlik, depresyon veya başağrısı gibi olgular hissetmeye başlar. Bu yan etkiler ilk başta yoğun bir şekilde vücutta kendini gösterir. Ancak daha vücudunuz, kendini nikotinsizliğe ve sigarasızlığa adapte eder ve bu etkiler ortadan kalkar.

insanlar toplanarak akciğer görüntüsü yaratıyor

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim? Sigarayı Bırakmada Hangi Tekniği Uygulamalıyım?

Sigara satışı yaygınlaştıkça, doğru orantılı bir şekilde sigarayı bırakma teknikleri hakkında araştırmaları da artmaktadır. Sigarayı bırakma sürecinde irade gücünüzü arttırma çalışmasını yaparken birey kendini dış dünyadan soyutlamamalı.

  • Cold Turkey: Bu genelde sigarayı bırakmak da yurtdışında kullanılan tekniklerden birisidir. Bu metot hakkındaki genel görüşler, zor ancak etkili olduğu doğrultusundadır. Ancak bireyin güçlü bir irade gücü olması gerekmektedir. Bu metot sigara kullanan bireyin nikotin içeren her şey ile alakasını birden kesmesini gerekmektedir. Sigarayı bırakmanın yanı sıra, nikotin sakızı veya diğer nikotin içeren tütün ürünlerini bir anda bırakması gerekir. Bu metot genellikle sağlık durumu ilerlemiş ve acil sigarayı bırakması gereken kişiler tarafından uygulanır.
  • Elektronik sigara: elektronik sigaralar gelişen teknoloji ile normal sigaraların yerini tutmaya başladı. Elektronik sigara ile sigarayı bırakan birçok insan görebiliriz çevremizde. Araştırmacılar elektronik sigarayı bir anlamda nikotinsiz terapiye eş değer görmektedirler. Birçok firma elektronik sigara içerisinde kullanılan sıvı veya likit çeşidi üretmektedirler. Böylece elektronik sigarayı daha eğlenceli bir şekilde, eskiye özlem duymadan bıraktırmayı hedeflemektedirler. Likitler içerisinde genel anlamda VG/PG aroma ve nikotin bulunur. VG bitkisel olup PG ise kimyasal içermeyen bir sıvıdır. Böylece normal sigara içerisinde bulunan 7,000 civarındaki kimyasalları içermez ve vücudunuza gerçek sigarada olduğu gibi kalıcı zararlar vermez. Böylece elektronik sigaranız hem el alışkanlığı yaptığınız sigaranın yerini alır hem de gerçek sigara bağımlılığından kurtulmanızı sağlar. Elektronik sigaralar bir diğer avantajı ise ekonomik anlamda sizi rahatlatacaktır. İlk başta alacağınız elektronik sigarayı bu anlamda iyi seçmeniz gerekir. Kaliteli bir elektronik sigara size ömür boyu bile yetebilir. Böylece, almanı gereken sadece likit olur. Günlük ortalama tüketilen likit ise 3mg dır. Bu anlamda aldığınız likit size uzun süre yetecektir ve elektronik sigara kullanım sürecinde de fark edeceksiniz ki bütçeniz daha çok rahatlayacaktır.

Kognitif Davranış Terapisi

Sigarayı bırakmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu terapi ile hayatınızda yaşadığınız belli problemlere odaklanır ve onları çözmenize yardımcı olur. Bu anlamda sigarayı bırakmak için kullanılan yöntemlerden birisi olabilir. Ancak bu yöntem ne yazık ki ülkemizde yeterince yaygın değildir. Bu yöntem ile sigarayı bırakarak yeni alışkanlıklar elde etmeniz sağlanır.

Sigara Bırakma Sürecinde Tetikleyicilerden Uzak Durun!

Sigaraları ezen yumruk

Sigarayı bırakma sürecinde birçok şey size onu hatırlatabilir.Ancak bu tetikleyicilerin sayısını azaltarak veya onlardan uzak durarak sizi etkilemesini azaltabilirsiniz. Örneğin, kimi sigara kullanıcıları kahve ve sigara ikilisini oldukça sever. Belki bir anda sigarayı bırakamayabilirsiniz ancak, sayısını azaltmanız size oldukça yararlı olacaktır. Mesela kahve içerken ortalama dört sigara içiyorsanız bunu bir sonraki kahveniz de üçe indirin, belli bir süre sonra ikiye. Bu şekilde devam eder sigara sayınızı azaltabilirsiniz.

Bir başka örnek ise, çoğu insan üzgün olduğunda veya mutlu olduğunda sigara içmek ister. Aslında, bir anlamda sigara içmek için sebep oluşturmaktayız. Bunun yerine farklı bir uğraş edinin veya elektronik sigara ile eski alışkanlığınızın yer değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmanızda Yardımcı Olabilecek Öneriler

Sigarayı bıraktıktan sonra, sigara isteği ve bunun semptomları ortalama 2-3 hafta sürer. Belki bu süreç zor olabilir ancak yapılan araştırmalar sonucu ortalama 21 gün bu eski alışkanlıklardan vazgeçmek için yeterli olabilmektedir. Bu süreçte size motivasyon olabilmesi için unutmamalısınız ki sigara içmek sadece akciğere değil beyin diğer tüm iç organlarınıza zarar vermektedir.

  • Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra evinizde veya çantanızda paket bırakmamalı hatta evinizdeki küllükleri ve çakmakları kaldırmalısınız. Böylece size sigarayı hatırlatacak, bağımlılığını arttıracak simgelerden uzak durmalısınız.
  • Sigara bırakma sürecinde spor yapmıyorsanız başlamalı ya da antreman sürelerini daha uzun tutabilirsiniz. Böylece dopamin salgılanarak sizin sigaraya olan bağlılığınızı azaltacaktır.
  • Yeni bir hobi edinin. İlginizi çeken ve aklınıza sigara geldiği zaman onu unutmanızı sağlayabilecek, keyifle yapabileceğiniz bir hobi bu süreçte size oldukça yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki, sigarayı bırakınca bireyler kendilerini yemeğe adayabiliyorlar.  Bu anlamda sağlıklı atıştırmalara yönelmelisiniz ve ara öğünlerinizi aksatmamalısınız.
  • Sigara aynı zamanda bir el alışkanlığıdır. Bazen sadece farkında olmadan, el alışkanlığımızdan dolayı sigaraya yönelebiliriz. Bu anlamda stres topu size yardımcı olabilir. Hem rahatlamanızı sağlar hem de sigarayı unutmanız da yardımcı olabilir.
  • Yapılan araştırmalar doğrultusunda nikotinin vücut üzerindeki kafein etkisini azalttığı/bastırdığı ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda sigarayı bırakmanız durumunda, vücudunuz daha çok kafeine yönelmek isteyecektir. Ancak bu bilgi doğrultusunda kafein alımında daha dikkatli olmanız gerekmektedir.
  • Sigarayı bırakma sürecinizde meditasyon size düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olacaktır. Meditasyon kulağa egzotik gelebilir, ancak  psikolojiksel sizi sigarayı bırakmaya hazırlar ve odak noktanızın değişmesine büyük katkıda bulunur.
  • Ayrıca, tüm dünyada yaygın hale gelmeye başlayan elektronik sigara ile sigarayı bırakmanız çok daha kolay hale gelebilir. Farklı aroma ve nikotin seçeneği bulunan likitler ile bu süreç daha eğlenceli hale gelebilir. Örneğin 6 mg nikotin ile başlayarak, bir süre elektronik sigaranızı 3 mg nikotin ile tüketebilirsiniz. Bu nikotin oranını azaltmanız sizin ona olan bağımlılığınızın da azalmasına oldukça yardımcı olacaktır.