İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Masanın üzerine dökülmüş bir miktar nikotin tuzu

Gelişen teknolojiden elektronik sigaralar da paylarına düşeni almaktadır. Elektronik sigara genel olarak 8-9 sene gibi bir geçmişe dayanmaktadır. Ancak bu süre zarfında birçok yeni ve teknolojik esigara lar üretildir. Bunun yanı sıra, likitte de çağ atladığını söylemeden edemeyiz. Nikotin tuzları ise bunun en güzel örneğidir.

Nikotin tuzu veya nic-salt son iki sene de popülerlik kazanarak birçok elektronik sigara kullanıcısının dikkatini çekmeye başladı. Bu anlamda nikotin tuzlarına popülerlik kazandıran JUUL a teşekkür etmemiz gerekir. JUUL pod lar hem tasarım hem de likitlerinin içeriği olarak birçok esigara kullanıcısının dikkatini çekmeyi başardı ve bu piyasaya çağ atlattı diyebiliriz. JUUL pod ların kartuşları bilinen likit ve içerenleri ile değil, nikotin tuzu yani nic-salt tan oluşmaktadır. Güçlü hit ile gerçek sigaraya oldukça yakın bir boğaz vurumu ve tat vermektedir.

Nikotin Tuzlarının (Nic-salt ın) Avantajları

Nikotin tuzu içeren likitlerde tek puff ta hissedeceğiniz nikotin daha fazladır. Böylece birkaç puff ta nikotin doyumuna ulaşabilmektesiniz. Bu anlamda birçok esigara kullanıcısı nikotin tuzlarının sigarayı bırakmakta büyük bir avantaj olduğunun altını çizmektedir.

  • Birçok sigara kullanıcısı, sigaraya yakın tat aramaktadır. Bu anlamda, likitte nikotin tuzu bulunması esigara kullanıcılarına gerçek sigara içimine yakın tat vermektedir.
  • Bilinen likitler ile boğaz vurumu yakalamak ve nikotin doyumuna ulaşmak için nikotin seviyesini arttırmanız gerekir. Ancak nikotin tuzları ile boğazınız tahriş olmadan dilediğiniz nikotin seviyesine rahatlıkla çıkabilirsiniz ve boğaz vurumu kolay yakalayabilirsiniz.
  • Elektronik sigaralarda güçlü bir çekim ve boğaz vurum isterseniz genellikle güçlü batarya seçmeniz gerekir. Bu yüzden daha büyük esigaraya yönelmeniz gerekir. Bu anlamda nikotin tuzları sizi bu yükten kurtarmaktadır. Çünkü nikotin tuzları ile uyumlu cihazlar genellikle oldukça küçük, hafif ve portatiftir. Pod sistemler genellikle stick esigara tarzında veya diğer elektronik sigaralar kıyasla oldukça kullanımı basittir.

Nikotin Tuzları Nedir? Nikotin Tuzlarının (Nic Salt ın) Diğer E-likitlerden farkı nedir?

Birçok esigarası nikotin tuzunu bu kadar popüler olmadan önce duymadığını belirtmektedir. Ancak bu nic salt ın daha önceden beri var olmadığı anlamına gelmez. Aslına bakarsanız, nikotin tuzları organi ve doğal olarak bulunan bir bileşendir.

Tütün yapraklarında nikotin iki formda bulunur: diproton ve monoproton şeklinde. Aslında bu isimler nikotinin moleküllerinin oluşma grubuna isimlendirilmiştir. Nikotin tuzları da tütün yapraklarının içinde organik şekilde bulunur.

Nikotin Tuzu ve Normal Nikotin Arasındaki Farklar

Nikotin Tuzu ve Normal Nikotin Arasındaki Farklar

Serbest baz olara bilinen nikotin tütün firmaları tarafından 1960 yıllarda bulunmuştur. Philip Morris sigarayı daha bağımlı hale getirebilmek adına karışımına amonyak eklemiştir.

Nikotin tuzları daha kararlı bileşenlerdir ve organiktir. Normal bi sigarada bulunan nikotin tamam serbest baz formundadır; bu da bioyararlanımı büyük ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca bu tarz free baz nikotin beyindeki damarlar arasında bulunan bariyerlerden oldukça hızlı ve kolayca geçer. Bu nedenle dopaminin daha hızlı ve etkili bir şekilde yayılmasına neden olur ve daha çok sigara içme isteği uyandırır. Sonuç olarak, nikotin tuz içeren likitler tütün yapraklarında hazır ve organik şekilde bulunur.

Nikotin Tuzları Neden Bu Kadar Popüler olmaya Başladı?

Nikotin tuzları 2015 tarihinde, yeni özel formülü ile JUUL şirketi tarafından duyuruldu. Sigarayı bırakmak isteyen bireyler, JUUL ve nikotin tuzu içeren likitler ile karşılaştıktan sonra bunun çok daha kolay olduğunu fark ettiler. Ayrıca organik nikotin içeriği sayesinde, nic salt likitler nikotin açısından bireyleri daha çabuk doyuma ulaştırmaktadır.

Genel olarak likitlerde birçok nikotin seçeneği bulunur. Ancak 24 mg üzerinde likit bulmanız neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi serbest baz nikotin asidiktir ve bu nedenle oran arttıkça boğazda tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle 50mg oranına ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Ancak, yeni JUUL pod lar ile 59mg nikotin oranına rahatlıkla çıkabilir ve aynı zamanda pürüzsüz elektronik sigara ve buhar deneyimi yaşayabilirsiniz. Yukarıda da bahsedildiği üzere nikotinin birden fazla formu bulunmaktadır. Moleküllerin dizilim ve birleşimine göre bu formlar farklılık gösterebilmektedir. JUUL veya PAX şirkeri benzoic asit kullanarak kendi yeni formüllerini oluşturarak, bizleri nikotin tuzları ile tanıştırdı. Uzun süreli yapılan araştırmalar sonucu, nikotin tuzu formüllerinin başarılı olduğu kanıtlandı ve ürünlerinin patentlerini almayı başardılar. Maksimum orandaki nikotin seviyesine boğaz tahribi olmadan ulaşılabildi. PAX şirketinin ilk başta amacı sabit formda kararlı nikotin tuzu üretmekti ancak benzoik asidin eklenişi ile farklı bir avantaj daha elde ettiler. Nikotin tuzuna eklenen benzoic asit ile oluşan dumanın pH değeri düştü ve daha pürüzsüz bir içim sağlayan likit oluşturdular. Aslında böylece bir taşla iki kuş vurdular diyebiliriz.

Nikotin Tuzu İçeren Likitler Hangi Elektronik Sigaralar İle Kullanılmalıdır?

Likit şişesi tutan bir el ve üzerinde nikotine salt yazısı

Nikotin Tuzları özel amaç doğrultusunda oluşturuldu. Nikotin tuzları sayesinde daha fazla nikotin alımını ve doyumunu daha küçük ve portatif cihazlar ile yapabilirsiniz. Pod sistemler veya pod mod cihazlar (JUUL gibi) nikotin tuzları ile mükemmel uyumla çalışır. Ancak nikotin tuzlu likiti veya salt base i kullanabilmek için illa ki JUUL sahibi olmanız gerekmez. Pod mod nikotin tuz ları ile uyumlu çalışmaları için dizayn edilmiştir.

Nikotin Tuzları ve Nic Salt Likitler Zararlı mıdır?

Sürekli sorulan ve merak edilen sorulardan birisi elektronik sigara zararlı mıdır. Bu anlamda bu soruyu sormak aslında çok doğaldır. Aynı şekilde, nic salts veya nikotin tuzları serbest nikotin gibi güvenlidir. Ancak unutmayın ki nbase veya diğer likitlerde de nikotin bulunmaktadır. Aslında amaç, elektronik sigaramızı veya pod mod u kullanırken, gerçek sigarada bulunan diğer kanserojen maddelerden uzak durmaktır. Bu anlamda e sigara kullanıcıları gönül rahatlığıyla salt likit yani nikotin tuzlarına yönelebilirler.

Nikotin Tuzlarını Kimler Tercih Edebilir?

Her zaman yeni çıkan ve trend olan ürünler, biz elektronik sigara kullanıcılarını cezbetmiştir. Ancak yeni bir cihaza veya likit e geçmeden önce özelliklerini iyi bilip, ihtiyaçlarımızı karşılayıp karşılamadığını bilerek ona göre yönelmeliyiz. Bu anlamda, nikotin tuzları ve nic salt likitlerde belli bir grubun ihtiyaçlarına yönelik ortaya çıkmıştır.

Nikotin tuzlarının ve nic salt veya salt base lerin hitap ettikleri hedef kitleyi şöyle sıralayabiliriz;

  • Eğer günlük hayatta kullandığınız elektronik sigara ve likit ler nikotin ihtiyacınızı karşılamıyorsa,
  • Eğer daha pürüzsüz bir içim istiyorsanız,
  • Eğer daha küçük ve portatif e sigara istiyorsanız; pod mod cihazlara yönelmeniz gereksinimi duyuyorsanız,
  • E sigaranızı tüketirken tüm odanın buhar bulutu olmasından rahatsızlık duyuyorsanız pod mod cihazlar ve salt likit kullanımı size göredir diyebiliriz.

Elektronik sigara dünyasında “cloud chasers” olarak bahsedilen; yani buhar bulutu çıkarmayı seviyorsanız pod mod cihazlar ve salt likitler ile bu durum o kadar da mümkün değildir. Nikotin tuzu ve salt likit in amacı daha rahat ve pürüzsüz içim sağlamaktır. Eğer yüksek güçte salt likitinizi kullanmayı denerseniz bu sefer ne yazık ki boğazınız tahriş olabilir.

Nikotin Tuzlarını Nereden ve Nasıl Satın Alabilirim?

Nikotin tuzlarının, pod mod cihazlarının ve salt likit ve salt base lerin e sigara dünyasında daha yeni olduğunu göz önünde bulundurursak, güvenilir bir yerden alışveriş yapmanın daha zor olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, ülkemizde de nic salt ve pod cihazları şu an için çok da kolay temin edememekteyiz.  Bu anlamda online mağazalardan alışveriş yaparken güvenilirliğinden emin olun. Çünkü salt base ve salt likitlerin orijinal ve güvenli olması herkesin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Nikotin Tuzları Elektronik Sigara Piyasasında Kalıcı mı? Yoksa Gelip Geçici Bir Furya mı?

Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, nikotin tuzlarının ve pod mod cihazların şu anda e sigara piyasasında trend oldukları ve piyasaya yön verdikleri doğrultusundadır. Nic salt kullanıcıları yorumları bu anlamda olumludur ve önümüzdeki senelerde de nic salt ın gittikçe yayılacağı doğrultudadır. Hem farklı bir içim sağlaması hem de nikotin ihtiyacını daha hızlı ve efektif bir şekilde giderebilmesi sayesinde nikotin tuzlarının popülerliğinin gittikçe artacağını söyleyebiliriz.

Sizler de soru ve görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz ve böylece interaktif bir şekilde elektronik sigara konusunda birbirimizi bilgilendirebiliriz.

Herkese Keyifli Buharlar Dileriz!