İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Sigara kullanan, sigarayı bırakmayı planlayan veya sigara kullanan yakınları bulunan herkesin aklında aynı sorunun dönüp dolaştığına şahit oluyoruz: Nikotin nedir? Temel olarak sigara bağımlılığı ile özdeşleştirilen nikotin hakkında aslında pek az kişi kapsamlı bir şekilde fikir sahibi. Fakat biraz detaylara inildiğinde nikotin hakkında öğrenilmesi gereken birçok detay olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Biz de bugünkü içeriğimizde nikotin hakkında bilinmeyen her şeyi mercek altına almayı ve böylece bu konuda bilinçlenen kişi sayısını artırmayı planlıyoruz. O halde dilerseniz artık yalnızca zararlı olduğu bilinen, ancak hakkında daha fazlası ile ilgili fikir yürütülemeyen nikotinle ilgili tüm gerçekleri incelemeye başlayalım.

Bilinmeyen Yönleriyle Nikotin Nedir?

Adını Nicotina Tabacum adlı tütün bitkisinden alan nikotin, yoğun olarak tütün bitkilerinin yapraklarında bulunan güçlü bir uyarıcı ve alkaloid maddedir. 247 derecede kaynar ve doğada renksiz bir halde bulunur. Ancak yakıldığı anda kahverengi bir renge bürünür. Patlıcanın içeriğinde de bulunan nikotin, buna ek olarak domates ve patates gibi sebzelerde de bulunmaktadır.

sigara kullanımı için hazırlanan tütün bitkisi yaprakları

Eğer sebzelerde bile bulunuyorsa, nikotinin zararlı olduğu inancı aslında doğru değil mi? Elbette doğru. Fakat sebzelerin içinde bulunan nikotin miktarı tabii ki sebzeyi tüketenlere zararlı etkilerini yaşatacak kadar değil. Bunun yanında yüksek dozda nikotin alımı durumunda daha zararlı etkilerin söz konusu olduğu da iddia edilebilir.

Genellikle sigara kullanımı ile ilişkilendirilen nikotinin aslında doğada bulunduğunu ve hatta sebzelerin içeriğinde dahi yer aldığını öğrendiğinize göre bu maddenin sigara dışında da kullanım alanları olduğunu mutlaka tahmin ediyorsunuzdur. Nikotin nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre şimdi de bir sonraki başlığa geçerek nikotinn hangi alanlarda kullanıldığına göz atabiliriz.

Nikotinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Son derece güçlü bir madde olduğu için nikotinin ilk olarak tarihte böcek ilacı olarak kullanıldığını söylemek mümkün. Buna göre 2. Dünya Savaşı’nın ardından dünyanın pek çok yerinde tütün endüstrisinin atıkları kullanılarak üretilen nikotinli böcek ilaçlarının böcek ve haşerelerle mücadelede etkili olduğu görülmüştür.

Buna karşın tarım ürünleri üzerinde sağlığı olumsuz yönde etkileyen büyük ölçekli zararlarından dolayı nikotinli böcek ilaçlarının kullanımı azalarak durmuş olup nihayetinde bu ürünlerin yerini canlılara daha az zarar veren ve daha uygun maliyetli tarım ilaçları almıştır. Hatta günümüzde ABD’de nikotinin organik tarımda kullanılması tamamen yasaklanmıştır.

Nikotin, tarım endüstrisinin yanı sıra tıpta da kendine yer bulmuştur. İlk bakışta çok tuhaf gelmesine rağmen nikotin maddesinin sigara bağımlılığının tedavisinde kullanıldığını belirtmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda üretilen nikotin bantları, nikotin şekerleri, nikotin sakızları ve nikotinli diğer bağımlılığı önlemek üzere geliştirilen ürünler, sigara bağımlılığının tedavisinin yanı sıra bazı solunum yolu ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Nikotinin Vücut Üzerinde Ne Gibi Etkileri Vardır?

Sigara izmaritlerinin yanında duran tütün

Daha önceki başlıklarda yer alan açıklamalarımızdan da anlaşılacağı gibi nikotinin aşırı miktarda tüketimi, önemli ölçüde zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Buna karşın bilinçli bir şekilde kullanımı ise tedavilere destek dahi olabilmektedir. Yine de nikotinin vücut üzerinde etkileri olduğu hiçbir koşulda inkar edilemez.

Çünkü nikotinin vücutta emilimi son derece hızlıdır. Daha açık bir ifadeyle vücudunuza giren nikotin 10 saniye içinde kana karışıp beyne ulaşabilmektedir. Bu da nikotinin zararlı etkilerini vücutta çok kısa bir sürede hissetmeye yol açmaktadır. Tam da bu özelliğinden dolayı nikotin en çok tercih edilen ve en fazla bağımlılık yaratan maddelerden biri haline gelmektedir.

Nikotin solunum yoluyla olduğu gibi deri teması ile de vücuda girebilmektedir. Bu nedenle nikotin üretimi gerçekleştirilen tesislerde yoğun önlemler alınmaktadır ve çalışan personelin nikotin ile temasını önleyecek kıyafetler kullanılmaktadır. Buradan yola çıkıldığında da yoğun miktarda nikotin içeren geleneksel sigara kullanımının neden onaylanan bir alışkanlık olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse, vücuttaki oksijen oranını aniden düşürerek kalbin daha çok kan pompalamasına ve dolayısıyla da daha çok çalışmasına neden olan nikotin, damar hastalıkları ve kalp krizine önayak olmaktadır. Üstelik yalnızca nikotin tüketmek değil, nikotin tüketilen bir ortamda bulunmak ve nikotinin etkilerine maruz kalmak da tüm bunlara yol açabilmektedir.

Hatta hamilelerde düşük ve erken doğum riskini artıran nikotin, bebeğin gelişiminde de ciddi sorunlara yol açmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, nikotin tüketimi ağız, yutak, damak, akciğer ve daha pek çok kanser türevinin nedenleri arasında başta yer almaktadır.

Nikotinin Elektronik Sigara Kullanımda Rolü Nedir?

Bir cafe ortamında elektronik sigara kullanan kadın

Nikotin nedir, nerelerde kullanılır, vücutta ne gibi etkilere yol açar gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulduk. Peki nikotin, sıradan birinin tek başına ulaşamayacağı bir maddeyken nasıl bu kadar zararlı ve ölümcül hale gelebilmektedir. Hiç şüphesiz ki sigara yoluyla. İçeriğinde nikotinli tütün bulunan sigaralar, yukarıda sıraladığımız tüm olumsuz etkilere yol açmaktadır.

İyi ama, elektronik sigara da geleneksel standart sigaralar gibi etkiye sahip değil midir? Bu sorunun yanıtı, elektronik sigara kullanımında hangi çeşit likit tercih edildiğine göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda, nikotin oranı yüksek elektronik sigara likitleri tercih edildiğinde nikotinin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalacağınız sonucu rahatlıkla çıkarılabilir.

Elektronik sigara kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için 5 Adımda Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Diğer yandan nikotin oranı düşük likitler de satışa sunulduğundan bu konuda nikotinin elektronik sigara kullanımındaki rolünün tamamen size bağlı olduğunu söylemek mümkün. Hatta dilerseniz içeriğinde nikotin bulunmayan likitler kullanarak da elektronik sigara deneyimi yaşayabilir ve böyle nikotin bağımlılığı yaşamadan sorunsuz bir şekilde buharın keyfini çıkarabilirsiniz.

Nikotinsiz likitlerle ilgili daha detaylı bilgi için Nikotinsiz Likit Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.