İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Elektronik sigaralar, geleneksel sigaralardan birçok açıdan farklı bir deneyim sunuyor. Ancak kullanım biçimi açısından benzerlik taşıdığı için tütün ve birçok kimyasal madde içeren sigaralarda bir tutuluyor. Bu da elektronik sigaraların son derece zararlı birer cihaz olduğu algısı yaratıyor. Peki gerçekten elektronik sigara zararlı mı?

Son yılların en popüler ürünleri arasında yer alan elektronik sigaraların zararlı olup olmadığı konusunda araştırmalar sürerken zihinlerde en çok soru işareti yaratan zararları konusunda hazırlanmış yanlı haberler, elektronik sigaraların olmayan risklerini de hedef alıyor. Bu da toplumda doğal olarak infial yaratıyor.

Oysa ki elektronik sigaraların tehlikeli ve zararlı yönlerini henüz tam anlamıyla ortaya koyabilen bir araştırma sonucu bulunmuyor. Ancak bu, elektronik sigaraların tamamen zararsız olduğu anlamına da gelmiyor. Biz de bu anlamda e-sigara olarak da anılan elektronik sigaraların zararlarına dair çok az veri biliniyor olsa da e-sigara kullanıcıları ve potansiyel kullanıcılarını aydınlatmak için birtakım çıkarımlarda bulunarak soru işaretlerini gidermek istiyoruz.

Elektronik Sigara Zararlı Mı, Değil mi?

Elektronik sigara kullanan ve ağzından buhar çıkaran kadının ağzına yakın planda bakış

Elektronik sigaralar, kullanıcıların buhar yoluyla likit tüketmelerini sağlayan teknolojik cihazlardır. Yani teknik olarak insan sağlığına zararları yoktur. Buna karşın elektronik sigaraların işlevini yerine getirmesini sağlayan likitlerin içerdiği maddeler, insan sağlığına etki edebilmektedir. Dolayısıyla elektronik sigara zararlı mı sorusuna zararlı değildir şeklinde yanıt vermek mümkünken elektronik sigara likit içeriğinin zararlı olabileceği detayını da eklemek gerekiyor.

Diğer yandan likit içeriğini kendi başına tüketmek mümkün olmayacağından dolaylı yoldan da olsa elektronik sigara cihazlarının sağlığı olumsuz etkilediği yorumu da yapılabilir. Ancak bu noktada tüm likitleri zan altında bırakmak yanlış bir çıkarım olacaktır. Çünkü likit içeriğinde bulunan maddeler söz konusu zararlarda başrolü oynamaktadır.

Kısaca özetlersek, elektronik sigaraların zararlı olduğu yargısına varmak için kullanılan likit içeriğini ele almak gerektiğini söyleyebiliriz. Buna göre, likit içeriğinde nikotin bulunuyorsa elektronik sigaranın sağlık üzerinde olumsuz etkilerinden söz edilebilir. Likit içeriğinde bulunan ve kullanıcıların soluduğu bazı aerosol maddeler de akciğer sağlığına zarar verebilmektedir. Örneğin nikel, kalay ve kurşun gibi ağır maddeler içeren likitlerin sağlık üzerindeki negatif etkileri halihazırda bilinmektedir.

Yukarıda sıraladığımız 2 maddeye ek olarak, orijinal olmayan elektronik sigara cihazlarının da birtakım olumsuz etkilerini deneyimlemenin söz konusu olabileceğini belirtmekte yarar var. Diğer yandan arızalı bataryalar da istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Fakat bu tür durumları önleyebilmek de yine elektronik sigara kullanıcılarının inisiyatifindedir.

Elektronik Sigara Kullanmanın Sağlığa Etkileri

Bir cafede oturan ve e-sigara kullanan kadın

Elektronik sigara kullanmanın doğrudan sağlık üzerinde bir etkisi olmadığından daha önce de söz etmiştik. Cihazın yanlış veya hatalı kullanımı, tercih edilen likit içeriği gibi faktörlerden kaynaklanan zararlar göz önünde bulundurularak hazırlanan haberler de genellemelere dayandırıldığından çoğunlukla doğruyu yansıtmamaktadır. Tüm bunların yanında zararlı kimyasal maddeler içeren likitlerin ve orijinal olmayan elektronik sigara kullanımı gibi kullanıcıların tercihlerinden kaynaklanan olumsuz etkileri de göz ardı etmeden gelin elektronik sigara kullanmanın olası etkilerini birlikte inceleyelim.

Nikotin, başlı başına insan sağlığı için zararlı bir uyarıcıyken diğer zararlı kimyasallarla da birleştiğinde bağımlılık yaratmaktadır. Tüm bu maddelerin devamlı tüketiminde ise akciğer sağlığı olumsuz yönde etkilenme olup özellikle 25 yaş altında beyin gelişimi zarar görmektedir. Buna benzer şekilde karbonmonoksit gibi likit içeriğinde bulunabilen kimyasallar da kalp hastalığı riskini artırıp diğer ciddi hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlayabilmektedir.

Ancak elektronik sigara zararlı mı diye düşünüldüğünde aslında geleneksel sigaralardan daha zararlı olmadığı, hatta bunun aksine normal bir sigaradan çok daha hafif etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zaten bu nedenle pek çok kişi, sigara bağımlılığından kurtulmak ve sigaranın zararlı etkilerinden korunmak için elektronik sigaraya başvuruyor. Her ne kadar sigaradan daha az zararlı olduğu düşünülse de yine de elektronik sigara kullanımının sınırlandırılması gerektiği uyarısını da yapmış olalım. Bunun için yavaş yavaş kullandığınız nikotin oranını azaltarak kendinizi elektronik sigarasız bir hayata hazırlayabilirsiniz.

Elektronik sigaraların gerçek sigaralardan farklarını öğrenmek için Elektronik Sigara Gerçek Sigaraya Oranla Daha mı Güvenli? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Elektronik Sigara Zararlarından Korunma Yolları

İki adet eletkronik sigara ve ortalarında duran bir şişe elektronik sigara likiti

Elektronik sigara zararlı mı sorusunun yanıtını artık kapsamlı bir şekilde biliyorsunuz. Bu doğrultuda söz konusu zararlardan korunabileceğiniz sonucuna da varabilirsiniz. Örneğin nikotinsiz likit tercih ederek yalnızca elektronik sigara keyfi deneyimleyebilirsiniz. Fakat sigara bağımlılığından kurtulmaya çalışıyorsanız, aniden nikotinsiz likit kullanmaya başlamak sizin için çok kolay olmayabilir. Bu noktada zamanla nikotin oranı daha düşük likitler kullanarak kendinizi nikotinsiz likit kullanımına hazırlayabilmeniz mümkün.

Öte yandan kullandığınız likitlerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmanız da elektronik sigaranın zararlı etkilerinden korunmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için tanınmış likit markalarını tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Buna benzer şekilde kullandığınız elektronik sigaraların da orijinalliğini sorgulamanızda yarar olduğunu belirtmek isteriz. Peki piyasada satışa sunulan elektronik sigara cihazlarından hangisinin orijinal olduğunu, hangisinin orijinal olmadığını nereden anlayacaksınız? Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. Güvenilir satış kanallarını tercih ederek ürününüzün orijinal olduğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca elektronik sigaranızın batarya, atomizer gibi parçalarının da orijinal olması gerekmektedir. Aksi halde elektronik sigara patlaması gibi durumlarla karşılaşabileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Tüm elektronik ürünlerin sahteleri, bu tür riskler barındırmaktadır. Ancak elektronik sigaralar yüzünüzle ve elinizle direkt temas halinde olduğu için bu konuya önem vermek iki kat daha önemli hale gelmektedir.