İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler, farklı bir deneyim arayışında olanlar ve nargileseverlerin gözdesi elektronik sigaralar, günlük hayata keyif katmak için sıklıkla tercih ediliyor. Giderek daha popüler hale gelen bu ürünler, dünyanın hemen her yanında zevkle kullanılıyor. Ayrıca istatistiklere bakıldığında e-sigara olarak da anılan elektronik sigara cihaz satışlarının artış gösterdiği gözlemleniyor. Bunun doğal sonucu olarak da ilk kez bu cihazı kullanacak olan kişiler için elektronik sigara nasıl çalışır sorusu gündeme geliyor.

Elektronik sigaraya yeni başlayacak olanları yakından ilgilendiren bu konu, e-sigarayı bilinçli bir şekilde kullanmayı da teşvik ediyor. Çünkü doğru bir şekilde kullanılmadığı takdirde elektronik sigaralardan verim alabilmek mümkün olmuyor. Bu da hiç şüphesiz ki elektronik sigara deneyimini büyük ölçüde etkiliyor ve kullanıcının keyfinin yarıda kalmasına yol açıyor. Eğer elektronik sigara nasıl çalışır sorusuna yanıt bulmak ve bu doğrultuda bilinçlenerek e-sigaranızı daha keyifle kullanmak istiyorsanız, içeriğimizin devamını incelemenizde fayda var.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Geleneksel sigaraların tüketiminde tütün bitkisinin yakılması ile nikotin içeren dumanın salınması söz konusudur. Sigara kullanıcısı bu üründen bir nefes aldığında sigara dumanını akciğerlerine çeker. Her ne kadar sigaraya alternatif olarak görülse de elektronik sigaranın çalışma mantığı, geleneksel sigaradan çok daha farklıdır. Bu anlamda öncelikle elektronik sigaralarda tütün değil, likit adı verilen ve içeriğinde nikotin ve diğer bileşenleri içeren bir sıvı kullanıldığını belirtmemiz yararlı olacaktır.

elektronik sigara buharı, elektronik sigara kullanan kadın, kahve ve elektronik sigara

Elektronik sigaranızı çalıştırıp bir nefes aldığınızda cihaz e-likitin ısınmasıyla ortaya çıkan buharı solursunuz. Dolayısıyla sigara ile elektronik sigaranın farklı etkilere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. E-sigara zaten bu yönüyle de sigara bağımlılarının sağlıklarına yeniden kavuşmak için genellikle başvurdukları bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Sigaradan kurtulmak için deneyebileceğiniz alternatif yöntemleri öğrenmek için Sigara Nasıl Bırakılır? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Elektronik sigaraların çalışma mantığı, marka veya model fark etmeksizin çoğunlukla yukarıda sözünü ettiğimiz gibidir. Ancak teknik açıdan bakıldığında elektronik sigaranızı aktif hale getirebilmek için atılması gereken adımlar marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Yine de elektronik cihazın devrelerini çalıştırmak adına benzer aksiyonlar alındığını söyleyebiliriz. Çünkü tüm elektronik sigaralar benzer bölümlere sahiptir. Dolayısıyla bu bölümleri birleştirerek cihazı aktif hale getirmek gerekir.

Elektronik Sigara Cihazının Temel Bölümleri

Elektronik sigara satın aldığınızda, ürünün paketinden çıkan en temel materyalleri batarya, atomizer, likit tankı, çekim tuşu ve şarj aparatları olarak sıralayabiliriz. Elektronik sigaranızın modeline bağlı olarak bu parçaların biçimleri değişkenlik gösterebilir. Cihazı çalıştırmak için bütün bu bileşenleri amaçlarına uygun bir şekilde birleştirmeniz gerekmektedir. Tüm parçaların birbirine montajlanmasından sonra ise cihazı şarj edip likiti doldurduktan sonra elektronik sigaranızı çalıştırmak için harekete geçebilirsiniz.

elektronik sigara parçaları, elektronik sigara çeşitleri, elektronik sigara likiti

Elektronik sigarayı kullanmaya başlamak üzere ağızlık bölümünü dudaklarınızın arasına götürüp çekim düğmesine basarken sigaranızın buharını içinize çekebilir ve bu hareketi sürdürerek cihazınızı kullanabilirsiniz. Elektronik sigara nasıl çalışır sorusunun cevabını artık biliyorsunuz, ancak çalışması için gerekli ana parçaların ne işe yaradıklarını öğrenerek elektronik sigara deneyiminizi daha bilinçli hale getirebilirsiniz.

Batarya

Batarya, yani piller; elektronik sigaranın çalışması için gereken gücü sağlayan parçalardır. Batarya bağlantıları ile şarj edilebilen piller, cihaz için gerekli enerjiyi atomizer’a iletir. Elektronik sigaraların çalışması için kullanılan piller genellikle 3,7 volt gerilim sağlarlar. Fakat elektronik sigaranın kaç watt değerinde çalışacağı, pil ile ilgili değildir. Kullanılabilecek watt değerleri cihazdan cihaza farklılaşmaktadır.

Buharlaştırma Odası

Bataryadan gelen enerji atomizer başlığı içinde bulunan coil’e ulaşır. Bu enerji ile belirli bir ısıya ulaşan coil, elektronik sigara likitinin buharlaşmasını sağlar. Ardından elektronik sigara kullanıcısı, bu buharı teneffüs ederek sigara kullanımına benzer bir deneyim yaşar. Bazı e-sigara modellerinde batarya ile atomizer, yani buharlaştırma odası birbiri ile bütünleşik halde olabilir. Bu durumda cihazın paketinden çıkan ana bölümlerin 2 parça halinde olduğu görülecektir.

Likit Haznesi

Elektronik sigaranın buhar üretebilmesi için gerekli olan likitin doldurulduğu cam tanka, likit haznesidir. Kendi yaptığınız veya satın aldığınız likit, tankın yarısına kadar doldurulur. Daha sonra coil içerisinde bulunan fitilin likiti emmesi için yaklaşık 10 dakika beklenir. Bu işlemin de ardından cihazınızın artık çalışmaya hazır olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi elektronik sigaranızı kullanmak için cihaz üzerindeki çekim düğmesine basabilirsiniz.

Cam hazneye doldurulan elektronik sigara likit ve çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Elektronik Sigara Likiti Nedir? başlıklı içeriğimize göz atmanızı öneririz. Bu içerikte, elektronik sigara deneyiminizi üst seviyelere çıkaracak ve beğeninize uygun likitleri keşfetmenize önayak olacak ipuçları bulabilirsiniz.

En Sık Rastlanan Elektronik Sigara Arızaları

Elektronik sigara nasıl çalıştırılır sorusunun yanıtını artık bildiğinize göre o halde karşılaşma olasılığınızın bulunduğu arızalardan söz edebiliriz. İlk kez elektronik sigara kullanmaya başlayanların en çok merak ettikleri konulardan biri de elektronik sigara kullanımını sekteye uğratabilecek arızalardır. Bu gibi kötü sürprizlerle karşılaşmadan önce neden olabileceği ve çözümü hakkında fikir sahibi olmak hayatınızı kolaylaştırabilir.

elektronik sigara çeşitleri, elektronik sigaralar, elektronik sigara nasıl çalışır

Geçmişte en yaygın rastlanan sorunlardan birinin cihazın yanlışlıkla çalıştırılması olduğunu söyleyebiliriz. Çekim düğmesi herhangi bir nedenle basılı kaldığında bu gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ancak pek çok elektronik sigarada artık koruma sistemi bulunmaktadır. Bu sistem aktif hale geldiğinde cihazınızın çekim düğmesine yanlışlıkla basılsa dahi duman üretimi olmayacaktır.

Ek olarak, elektronik sigara kullanımı sırasında ağza sıvı gelmesi de en fazla karşılaşılan olumsuz durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda bataryanızı kontrol etmenizde büyük fayda var. Çünkü şarjınız bittiğinde ağzınıza sıvı gelebilir. Eğer şarjınız dolu ise ve yine de ağza sıvı geliyorsa, likit haznesine gereğinden fazla likit doldurmuş olabilirsiniz. Bu şık da eleniyorsa atomizer arızası söz konusu olabilir. Diğer yandan bataryanızın arızalanmış olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Elektronik sigara kullanırken buharın arzuladığınızdan az gelmesi de yine bir diğer arızayı işaret ediyor olabilir. Cihazınızın kalitesinden eminseniz ve normal koşullarda istediğiniz düzeyde buhar oluşturuyorsa, atomizer coil’ini değiştirmeniz sorununuzu çözmeye yetecektir. Ayrıca bataryanız şarj olmuyorsa, bataryanızı veya şarj aparatınızı değiştirmenizin vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında, e-sigara satın almak ve bu deneyimi bilinçli bir şekilde yaşamak istiyorsanız Elektronik Sigara İstanbul Satış Yerleri’ni bulabileceğiniz içeriğimizi okuyabilirsiniz.