İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Elektronik sigara tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe popülerleşiyor ve binlerce kullanıcıya ulaşmaktadır. Birçok insan sigarayı elektronik sigara sayesinde bıraktığını belirtmektedir. Ancak “vaping takımına” siz de katılmadan önce elektronik sigarayı iyice araştırmalı ve bu doğrultu da karar vermelisiniz.

Elektronik sigara buharı içerisinden elektronik sigara uzatan bir el

Elektronik Sigara

İlk olarak elektronik sigara kullanıcılarının kullandığı birkaç terimden bahsetmekte fayda var. Eğer e sigara forum veya yorumlarını okuduysanız “Vaping” en çok karşılaşacağınız terimdir. Vaping aslında elektronik sigaranızı kullanarak buhar çıkarma olayıdır. E sigara oldukça yeni bir markettir ve ortalama geçmişi 10 sene öncesine dayanmaktadır. Tabi ki bir gerçek sigara kadar henüz yaygın değil ama gelişen teknolojiler ile elektronik sigara tüm dünya da milyonlara hitap etmeye devam etmektedir. Bu yazımız da elektronik sigara ve normal sigaraya objektif yaklaşımlar ile karşılaştırmalar yapacağım.

Maalesef, e sigara oldukça yeni bir market olduğu için hala daha birçok çalışma ve araştırmalar sürmektedir. Bu nedenle çoğu insana elektronik sigara ve e sigara aynı kategoride olduğu bilgisi kodlanmaktadır. Ancak, çalışmaların sonuçları olarak birçok birey normal sigaradan e sigaraya yavaş yavaş geçiş yapmaktadır ve ikisinin aynı kategoride olmadığını görmektedir.

Sigara Hakkında Genel Bilgiler ve Araştırmalar

Amerika’da yetişkin popülasyonunda her 3 bireyden birisi sigara içmektedir.

  • Amerika’da her 5 bireyden birisi direk sigara veya sigaranın dolaylı olarak sebep olduğu hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybetmektedir.  
  • Yapılan araştırmalara göre, sigara vücudumuzda sadece akciğer değil, diğer tüm organlara zarar vermektedir.
  • Sigara içen bireylerin %70 i sigarayı bırakarak; daha sağlıklı bir yaşam tarzları olmasını istiyor.
  • Ayrıca %42 si bir önceki sene,ise sigarayı bırakmayı denediklerini söylemekte, ancak başarısız olduklarını belirtmişlerdir.

Elektronik Sigara ve Normal Sigara: Kimyasallar

Mavi masa üzerine e-sigara ve normal sigara yan yana koyulmuş

İster normal sigara olsun ister elektronik sigara, kullanıcılar unutmamalı ki her iki  şekilde de vücuda nikotin girmektedir. Ancak araştırmalar da göstermektedir ki, gerçek sigara ve sigara dumanı sağlığa çok daha fazla zarardır. Her bir sigara dalında,  yanan tütün ile binlerce kimyasal ve bunlardan 20’den fazlası kansere sebep olduğu kanıtlanmıştır. Örneklendirecek olursak; hidrojen siyanür, kurşun, arsenik, amonyak, benzin, karbon monoksit bu kanserojen maddelerden sadece birkaçıdır.

Yukarıda bahsedildiği üzere, kimyasallar sağlık sorunları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kanser, kalp rahatsızlıklar ve akciğer hastalıkları bunlara örnek verilebilir.

Elektronik Sigara ve Kimyasallar

Vaping sürecinin önceliği sigaranın aksine herhangi bir tütün veya kimyasal yakmayı önlemektir. Sigarada bulunan 20 nin üzerindeki kanserojen hem elektronik sigara da bulunmaz hem de e sigara da yanma gibi bir durum olmadığı için kanserojen maddeler açığa çıkmaz.

Elektronik sigaradan çıkan buhar içerisinde bulunan maddeleri şöyle sıralayabiliriz: PG (propilen glikol), VG (bitkisel gliserin), aroma ve nikotin. Bazı likitlerde bunlara ek farklı maddeler de bulunabilir; ancak sigaranın aksine bu maddeler daha çok yemek endüstrisinde kullanılan bileşenlerdir.

Sağlık Ve Güvenlik

Masanın üzerinde yatay şekilde bir sigara var ve üzerine konulmuş elektronik sigara

Elektronik sigara ve normal sigara kullanıcılarının en çok merak ettikleri ve endişeli oldukları konu sağlık ve güvenlik konusudur. Yazımızın devamında normal sigara mı yoksa e sigara mı daha güvenli sorunun cevaplarını araştırmalar doğrultusunda vereceğiz.

Tüm dünyada sigaranın kesinlikle sağlığa zararlı olduğu konusunda hemfikiriz. Bu doğrultuda birçok ülkede bu tarz ciddi riskleri azaltmak adına bazı kanunlar konulmuştur. Uzun yıllar boyunca süren detaylı araştırmalar ise elektronik sigaranın gerçek sigaraya kıyasla önemli ölçüde çok daha az sağlık ve güvenlik riski taşıdığını ortaya koymaktadır. Ancak, elektronik sigaralar ın teşkil ettiği en büyük sorunun batarya patlaması olduğunu belirtmeliyim. Kimi zaman bazı haberlerde e sigaranın patladığını okumaktayız. Bu büyük bir sorun ve bu sorunun kaynağı ise sahte satılan elektronik sigaralardan kaynaklandığını belirtmekte fayda var. Piyasada ne yazık ki birçok sahte e sigara satılmaktadır. Bu anlamda alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir olduğundan emin olmanızda fayda var.

Elektronik Sigara mı, Yoksa Gerçek Sigarayı mı Tercih Etmeliyim?

İngiltere Sağlık Bölümü’nde biilim adamları ve araştırmacılarının yayınladığı makaleye göre elektronik sigaralar normal sigaralara göre % 95 daha güvenlidir. Ayrıca rapor, e sigaraların gerçek sigarayı bırakma da önemli bir rol oynadığını da belirtmektedir. Amerika’da birçok vatandaş elektronik sigaraların gerçek sigaralara kadar zararlı olduğuna inanmaktadır. Ancak Amerika Kalp Birliği, 20 sayfalık yayınladıkları makale de bu popüler inancın aslında doğru olmadığı ve e sigaraların tütün ve tütün ürünlerine oranla çok daha az zararlı olduklarını belirtmişlerdir. Aynı raporda yazan bir başka ibare ise “elektronik sigaralar ya hiç ya da çok düşük seviyede tütünde bulunan zararlı maddelerden taşımaktadır.” Bu anlamda e sigaralar vücuda gelen zararı azaltmak adına kullanıcılar tercih edebilir.

Sonuç olarak elektronik sigara ve tütün gruplarını karşılaştırmayı yaparken her iki tarafında birçok özelliğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Resme daha büyük açıdan bakacak olursak, birçok bilimsel deneyler ve çalışmalar sigaranın birçok hastalığa ve kansere sebep olduğunu kanıtlamaktadır; ancak henüz elektronik sigara hakkında bu tarz kesin bir makale ve deney sonuçları bulunmamaktadır.

Sizler de yorum ve görüşlerinizi belirterek okuyuculara interaktif yararlı bilgiler sunabiliriz.