İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Bu soru birçok elektronik sigara ve normal sigara tüketicisinin yıllardır sorduğu ve merak ettiği bir soru. Elektronik Sigara da gerçek sigara gibi zararlı mı? Yoksa, elektronik sigara daha mı güvenilir? Bu yazımızda elektronik sigarayı detaylıca inceleyeceğiz.

caucasian man smoking modern electronic cigarette

İlk olarak elektronik sigaranın tanımını yapmak gerekirse, batarya veya pil ile çalışan; farklı nikotin oranlarında kullanabileceğiniz likit veya 0 mg nikotin ile içim yapabileceğiniz elektronik cihazlardır. Elektronik sigaranın üretim amacı, sigaraya yakın bir hissiyat vererek bireyleri sigaranın zararlı etkilerinden uzaklaştırmaktır. Ancak elektronik sigara da nefesiniz ile dışarıya verdiğiniz hava buhardır; sigarada olduğu gibi duman değildir.

Elektronik sigaraya birçok isim verilmektedir; e-sigara, nikotin sağlayıcı elektronik sistem, vaporizer sigara, vape pen gibi birçok isme de sahiptir. Elektronik sigaralar tüm dünya da birkaç bölge dışında legaldir ve satımında herhangi bir yasak yoktur. Öyle ki, birçok yerde, örneğin Amerika’da benzin istasyonlarında veya marketlerde bile elektronik sigara satın alabilirsiniz.Elektronik sigara ilk olarak Çin marketinde 2004 senesinde ortaya çıkmıştır. Daha sonra da birçok ülkü e sigara cihazlar, yedek parçalar, likitler veya nbase leri kendi fabrikalarında üretmeye başlamıştır. 2016 senesinde Amerika’da, alınan verilere göre yetişkin bireyler %3.2 e sigara kullanmaktadır.

Elektronik Sigara Hakkında;

 • Elektronik sigaraların amacı sigarayı taklit etmek veya benzemektir diyebiliriz. Ancak bunu yaparken normal sigarada olduğu gibi tütünü yakarak zararlı ve kanser edici maddeleri açığa çıkarmaz.
 • Elektronik sigaradan verdiğiniz nefes buhardır, duman değildir.
 • Elektronik sigaranın üretilme amacı sigarayı bırakmaya yardımcı olmak veya günlük içilen sigara oranını azaltmaktır.
 • Elektronik sigara likit veya nbase ile kullanılır.
 • Elektronik sigarada binlerce aroma seçeneği vardır.
 • E sigaranızda kullanacağınız likitin nikotin oranını kendiniz seçme şansınız vardır.

E sigara sigara faz alınarak üretilmiştir. Bu piyasada birçok e sigara çeşidi bulunmaktadır ve bunların büyük çoğunluğu tekrar tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir. Birçoğu değiştirilebilir veya tekrar doldurulabilen atomizer tankı veya kartuşlara sahiptir. E sigaralar ilk olarak Çin’de Golden Dragon Holdin tarafından icat edildi ve 2005-2006 senelerinde iyice popülerlik kazanmaya başladı. Şu anda elektronik sigara piyasasında 500 üzerinde farklı cihaz markası bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Birçok e sigara da;

 • Ağızlık (drip tip), veya kartuş
 • Isı düzenleyici
 • Tekrar tekrar şarj edilebilen batarya
 • Akım ayarları bulunur

e-cigarette mesh mod

E sigara kullanıcısı ağızlık kısmından veya kartuştan ateşleme yaparak ısı verici sensörleri aktif hale getirerek buharlamayı çalıştırır. Elektronik sigaranızın atomizer veya kartuş kısmı içerideki likiti ısıtarak aromayı size direkt olarak iletir. Ayresol çözülüm ile buharlaşma gerçekleşir.

Elektronik sigaralarda kullanılan e likit lerin nikotin oranları genellikle 0-36 mg nikotin olarak değişmektedir. Bu anlamda kullanıcılar likitlerinin nikotin seçeneklerini rahatça değiştirebilirler.

 • Drip tip: e sigara nın hava kanalının en sonunda bulunur ve ince plastik başlıktan oluşmuştur. Buharlaşan likiti tutarak size direk iletmeye yaran bir parçadır. Bazı pod mod elektronik sigaralarda ise direk kartuş bulunur ve aynı görevi yapar. Ancak kartuşlar bu anlamda ikiye ayrılır. Bazı kartuşlar kullan-at şeklinde çalışır bazıları ise tekrar tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir.
 • Atomizer: e sigara nızda kullanılan e-likit in ısınmasını sağlayan ve daha sonra buharlaşmasına yol açan parçadır.  
 • Batarya: atomizerin ısınması için gücü veren mekanizmadır. Tekrar tekrar şarj edilebilir.
 • E-likit: tütün yapraklarından elde edilmiş nikotin ile nbase karışımı ile oluşan sıvıdır. Dilenirse aromalı seçenekleri de bulunur veya birden çok aroma karışımı ile mix likit olarak da kullanılabilir.

Elektronik Sigara Yararları

Elektronik sigara tabi ki de yararlıdır gibi bir iddia yapılamaz. Ancak şunu belirtmek gerekir ki tütün olarak içilen sigaranın sağlığa verdiği zararları minimuma indirmeyi amaçlar. Hatta bazı araştırmaların verilerine göre, elektronik sigara birçok sigara tüketicisinin sigarayı bırakmasına yardımcı olmaktadır; bu anlamda kullanıcılara daha sağlıklı bir yaşam vaat etmektedirler.

young handsome man with e-cigarette

Hastalık kontrol ve engelleme merkezinde (CDC) yapılan araştırmalara göre elektronik sigara normal sigara tüketen yetişkinlere fayda sağlayabileceğini belirtmiştir. Tabi bu yetişkinler arasına hamile veya hamilelik riski taşıyanlar girmemektedir. Ayrıca CDC şunu da belirtmiştir, herhangi bir tütün ürünü veya elektronik sigarayı genç bireyler, daha önceden sigara içmemiş olanlar veya hamile bireylerin kullanmaması önerilir. Elektronik sigara, gerçek sigarada olduğu gibi kanserojen maddeleri içermez. Sadece belirli oranlarda nikotin bulunur. Ayrıca e sigara piyasasında e-likitler birçok aroma seçeneği vardır.

Elektronik sigara birçok kullanıcıya sigarayı bıraktırmasına karşın, tamamen %100 güvenli ve sağlıklı denilemez. Özellikle unutulmamalı ki, e likitler de nikotin içerir ve nikotin bağımlılık yapan bir maddedir.

NIDA merkezinde yapılan araştırmalara göre elektronik sigaranın normal sigaralardan daha az zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle bu etkiyi uzun yıllar boyunca sigara içen bireylerin üzerinde daha net görebilmekteyiz. Ancak öncesinde de belirtildiği gibi NIDA araştırma merkezi nikotinin herhangi bir formu fark etmeksizin bağımlı bir madde olduğunu da belirtmiştir. Bu nedenle normal sigarada da olduğu gibi elektronik sigara 18 yaşından küçüklere satışı yasaktır. AAP ayrıca belirtmektedir ki, herhangi tütün ürünleri ve elektronik sigaralar dahil 21 yaş altındakilere satışının yasaklanmasını önlenmelidir. Ayrıca 9 ülke sigaranın içiminin yasak olduğu yerlerde elektronik sigara içimini de yasaklamıştır.

Ülkemizde elektronik sigara satışları genel olarak websiteler üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, birçok e sigaranın sahtesi ne yazık ki ülkemizde satılmaktadır. Bu anlamda güvenilirliğinden emin olduğunuz sitelerden alışveriş yapmaya özen gösteriniz. Ayrıca satın almış olduğu e sigara kitleri içerisinde bulunan patch code ile ana sitelerden de cihazlarınızın orijinalliğini sorgulatabilirsiniz.

İyi Buharlar dileriz!