İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar ile ilgili araştırmaların artması ve bulunan sonuçların oldukça kötü olmasından dolayı, çok sayıda kişi sigarayı bırakmak için uğraş vermektedir. Birçok sigara bırakma yöntemi deneyip de başarılı olamayanlar, son çare olarak e sigara ile sigarayı bırakmak yolunu seçmektedir.

E-sigara sektörünün gelişmesi ile birlikte, duman ve nikotinin verdiği zararlar da göz önünde bulundurularak, birçok yeni model piyasaya çıkmaktadır. Özellikle sigara dumanında bulunan ve yanmadan dolayı oluşan onlarca zararlı madde e -sigaralarda bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ise, e sigaranın normal sigara, pipo, puro ve hatta nargilelere oranla kıyaslanmayacak kadar az zararı olduğu kabul edilmektedir. Dünya çapında tütün ile ilgili yapılan araştırma sonucunda, yılda 6 milyonun üzerinde kişinin tütün kullanımından dolayı hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir. Ülkemizde ise 15 yaş ve üstü tütün kullanımı ise % 30 gibi büyük bir orana ulaşmaktadır. Bu oranlar da hesaba katıldığında tütünün yaşama verdiği zararın etkisi daha da belirgin olmaktadır. Ayrıca e sigara ile sigarayı bırakmak diğer yöntemlere nazaran daha kısa sürede ve kolay olarak gerçekleşmektedir.

E Sigara Nedir?

Sigarayı bırakmaya çalışıp ta e sigarayı denemeyenler sanal ortamda e sigara nedir sorusunu sormaktadır. Elektronik sigaraya başlamadan önce e sigara nedir sorusunun cevabının bilinmesi ve tercihlerin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir. E sigara veya açık hali ile elektronik sigara, özellikle tütünün içinde bulunan ve esas olarak bağımlılık yapan nikotinin, daha az zararlı şekli ile tüketilme yöntemidir. Elektronik sigaralarda, çoğunlukla kullanıcıların belirlediği oranlarda nikotin bulunsa da esas zararlı madde olan katran bulunmamaktadır. E sigaralar genellikle normal sigaralara benzemekte ve dumanın ağızdan çekilmesi yöntemi ile kullanılmaktadır.

Elektronik Sigara

E Sigara İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

E sigaranın içeriğinde şu maddeler bulunmaktadır:

 1. Ayarlanabilir oranlarda nikotin
 2. Propilen glikol: Gıda katkı maddesi ve bileşeni olarak kullanılan bu ürünün insan sağlığına zararı bulunmamaktadır.
 3. Tütün esansı
 4. Gliserin
 5. Organik asit: Hayvanların beslenmesinde de kullanılan bu asit türünün zararı olmadığı gibi koruyucu özelliği de bulunmaktadır.
 6. Sitrik asit: Birçok meyve ve sebzede bulunan ve limon asidi olarak da bilinen bir asit türüdür.
 7. Alkol
 8. Su
 9. Diğer katkı maddeleri
 10. Nane ve çikolata gibi aromalar.

Elektronik Sigaranın Tarihi

E sigaralar, ilk olarak sigaranın sağlığa zararlarını azaltma maksatlı çalışmalar sonucunda 1963 yılında üretilmiştir. Amerikalı Gilbert adında bir üniversite öğrencisi tarafından icat edilen ve patenti alınan bu ilk e sigara, maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı, seri üretime geçememiş ve tek örnek olarak kalmıştır. e sigaranın ikinci ve esas üretimi ise Çinli Hon Lik tarafından yapılmıştır. Lik'in e sigarada kullandığı sistem, geliştirilmiş olsa da bu günkü e sigaraların sistemine çok benzemektedir. 2006 yılından sonra ise e sigaralar tüm dünyaya yayılmaya ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. E sigaranın karlı bir yatırım olduğunu anlayan yatırımcılar ise mekanizma, batarya ve bobinlerde çeşitli gelişmeler sağlayarak günümüzde kullanılan modelleri üretmişlerdir.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

E sigaranın çalışma prensibi çok basittir. Pille çalışan bu cihazlar, sıvı nikotinin buharlaştırılması esası ile çalışmaktadır. Kullanıcılar ağızlıktan nefes çekerken aynı zamanda bir tuş veya düğmeye basarak sıvı nikotini buharlaştırırlar. Böylece oluşan buharı da sigara dumanı gibi içlerine çekerler. E sigaralar genel olarak atomizer, likit ve bataryalardan oluşmaktadır. Sistem bu parçaların uyumu ve iletişimi ile çalışmaktadır. Ateş olmadığı için çalışma, bataryaların bobini ısıtması ve onun da likiti buharlaştırması prensibinden meydana gelmektedir.

Atomizerler Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

E sigaraların en önemli parçalarının başında atomizerler gelmektedir. Atomizerlerin içinde pamuk ve fiberglastan yapılmış fitil bulunmaktadır. Bu fitil bitkisel gliserin, nikotin ve propilen glikolden oluşan çözeltiye batırılmış durumdadır. Kronik astım hastalarının ilaçlarında da bu maddeler bulunmaktadır. E sigara kullanıcıları bir düğmeye basarak, fitilin etrafında bulunan bobinin ısınmasını ve böylece oluşan duman ile havanın karışmasını sağlarlar.

Elektronik Sigara Atomizeri

Kullanıcı ise ağızlıktan bu dumanı solur ve sigara içme ihtiyacını gidermiş olur. Ateş, duman kokusu ve kül olmadığından sigaralardan daha temiz bir konuma yerleşen e sigaralarda, tütün sigaralarında olduğu gibi katran ve karbon monoksit de bulunmamaktadır. sigarayı bırakmak isteyenlerin, e sigara tercihlerinin başında bu zararlı maddelerin olmaması gelmektedir.

Atomizerler çeşitlilik gösterse de çalışma prensipleri genel olarak aynıdır. Çalışma prensibi ise, bataryadan güç alınarak, rezistansa benzeyen tellere bu güç aktarılır ve teller ısınarak likiti faaliyete geçirmesi şeklinde oluşmaktadır.

E sigara sektöründe bulunan atomizer çeşitleri şunlardır:

 1. Clearomizer: E-sigaraya yeni başlayanlar için önerilen bir atomizer çeşididir. Bu tür atomizerde kullanıcılar likit seviyesini sürekli olarak kontrol edebilir ve azaldığında doldurabilirler. Şekil olarak da sigaraya çok benzeyen bu modellerin tüpleri genel olarak tek kullanımlık olarak imal edilmektedir. bu da diğer modellere nazaran daha sağlıklı olduğundan, daha fazla tercih edilmektedir.
 2. RTA: Bu modelde ise likit taşıyıcı bir tank bulunmakta ve kullanıcılar bu tankı doldurup, bitene kadar kullanabilmektedir. Kullanıcılar bu modeli kullanırlarsa coil adı verilen parçayı kendileri sarmak zorundadır.
 3. RDA: Bu atomizer modellerinde likit tankı bulunmayıp, kullanıcılar likit aromasını kendileri damlatırlar ve bitince damlatma işi tekrarlanmaktadır. Ayrıca RTA modelindeki gibi coil parçası da mevcut değildir.

Likit Nedir? Hangi Çeşitleri Bulunur?

Elektronik sigaralarda içim zevkini yaşatan bölüm olan likitler, sektörde çok fazla çeşitte bulunduğundan e sigara likitleri ne işe yarar soruları da bu nedenle artmaktadır. Likit çeşitlerine geçmeden önce, e sigara likitleri ne işe yarar sorusunu cevaplamak gerekmektedir. E sigaralarda bulunan likitler, kullanıcıların içine çektikleri buharı oluşturan sıvılardır. Likitlerin içerikleri çeşitli aromalarla değiştirilse de % 95 oranında gliserin ve propilen glikol içermektedir.

Elektronik Sigara Likit

Sektörde 8000'in üzerinde likit çeşidi bulunduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapındaki e sigara likit üretici firmaların büyük bir çoğunluğu üretimlerini, Amerikan e-sıvı üretim standartları birliği endüstrisinin standartlarına uygun olarak yapmaktadırlar. Kullanıcılar likit seçimi yaparken, içindeki aromadan daha önemli olan nikotin miktarına göre seçim yapmalıdırlar. Belirli bir kullanımdan sonra ise, nikotin oranları daha düşük likitler seçilerek, nikotin bağımlılığı azaltılmalıdır. Elektronik likit çeşitleri arasında ise bir çok meyve aroması ile çikolata aromaları daha çok tercih edilmektedir.

E Sigarada Pilin Görevi ve Çeşitleri Nelerdir?

E sigaralarda en önemli ikinci parçayı piller ve bataryalar oluşturmaktadır. Kullanılacak güç kaynağının seçiminin, içim zevkinden süresine ve özellikle de e sigaranın güvenliğine kadar önemli etkisi bulunmaktadır. E sigaralarda kullanılan piller mod ve normal bataryalar olmak üzere iki çeşitten oluşmaktadır. Bataryalar, pilden oluşan ve başka bir özelliği olmayan sistemlerdir. Mod çeşitlerinde ise enerjinin gücü ayarlanabilmektedir. Yeni kullananlar ile e sigarayı nadir kullananlar için pil kullanmaları önerilmektedir. Modlar ise cihazın parçalarına ve kullanım ayarlarına alışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Piller ile atomizerlerin bağlantı şekilleri de farklılık göstermektedir. 510 ve ego denilen farklı bağlantılar kullanılmaktadır, önemli olan konu ise bu bağlantıların birbirlerinin yerine kullanılamamasıdır. Bu konu özellikle e sigarayı parça parça satın alarak kendileri oluşturacak olan kullanıcılar için önemlidir. Bu yöntemi tercih eden kullanıcılar, e sigara parçalarını satın alırken mutlaka bu konuya dikkat etmelidir. E sigarada kullanılan pil ve batarya çeşitleri şunlardır:

 1. Basit bataryalar: E sigaraların başlangıç kitleri ile beraber genellikle bu şarj edilebilir piller verilmektedir. Basit bataryaların şarjları azaldığında verdikleri güç de azalmakta ve istenilen verim elde edilememektedir. Genellikle ego bağlantılı olan bu bataryalar, kullanılmadan önce mutlaka şarj edilmiş olmalıdır.
 2. Voltaj ayarlı modlar: Her türlü kullanıcı için uygun olan bu batarya çeşidi, kullanıcı dostu olarak da adlandırılmaktadır. Bu bataryaların özelliği ise şarjı bitene kadar aynı enerjiyi vermesidir. enerjinin sürekli olarak aynı güçte olması ise, kullanıcının alacağı tat ve aromanın batarya bitene kadar aynı olmasını sağlamaktadır.
 3. Watt ayarlı modlar: Watt ayarlı modlar kullanıcıya her zaman aynı tadı almasını sağlamaktadır. Kullanıcılar isterlerse içim tarzını değiştirmek için watt ayarını değiştirebilmektedir. Bu bataryalar daha çok profesyonel e sigara kullanıcıları için daha uygun olmaktadır.

Popüler E Sigara Markaları Nelerdir?

E sigaraya yeni başlayanlar, genellikle hangi e sigara markasını alacaklarını bilmedikleri için istedikleri verimi alamamaktadırlar. Kullanıcılara bu konuda en büyük kolaylığı popüler e-sigara markaları sağlamaktadır. Kullanıcılar herhangi bir markayı bilmeseler de herkesin genellikle tercih ettiği markaları daha güvenle kullanabilirler. belli başlı popüler e-sigara markaları şunlardır:

 1. Vanguard: İçeriğinde ilk defa coil kullanılan e sigara markasıdır. Tetiğe benzer tasarımları ile kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmektedir. insan sağlığına verdiği önemden dolayı, firma üretimini yaptığı modellerde gaz çıkışına tamamen engel olmuştur. Özellikle sektördeki e sigaraların çalışma ortamlarından çok daha sıcak ortamlarda kullanabilen ürünün düşük fiyatları da tercih sebeplerindendir.
 2. Smok (I-Prıv, G-Prıv ve X-Prıv vb): Yüksek performansı ön planda tutarak üretim yapan firmanın ürünleri tüm dünyada çok tutulmaktadır. buhar kapasitesi emsallerinden çok yüksek olan ürünün kullanımı da çok kolaydır. Çok güçlü bir bataryaya sahip olan ürünün bataryası gün boyu kullanım için yeterli olmaktadır. smok marka e sigaralar, bu kadar fazla özelliğe rağmen çok düşük fiyatlarla satılmaktadır.
 3. Joyetech: Dünyada pratik kullanım denilince bu marka akla gelmektedir. Özellikle kullandığı birbirinden güzel aromalarla da ön plana çıkan joyetech, fiyat olarak da çok uygundur ve fiyatları buhar gücüne göre değişiklik göstermektedir.
 4. Eleaf: Özellikle 2011 yılında ürettiği istick modeli ile e sigara sektöründe yeni bir çığır aşan eleaf, uzun süreli garanti imkanı ve çok çeşitli kullanım özellikleri ile sektörde önemli bir paya sahip bulunmaktadır. Kalite ve performansı göz önüne alındığında fiyatı oldukça düşük kalmaktadır.
 5. Provape: Kolay taşınabilir boyutlarda ve Amerikan üretimi olan provape, güven ve kalite bakımından dünyada en çok tutulan e sigaraların başında yer almaktadır. Ömür boyu garantili olan bu cihaz, özellikle ele tam oturmasından dolayı rahat bir kullanıma sahiptir. Performans olarak ileri düzeyde olan cihazın fiyatları, boyutlarına göre değişmektedir.
Juul E-Sigara
 1. Juul: Juul markası, e sigaraların yaygın hale gelmesinin öncülerindendir. Bu markanın yarattığı mükemmel tasarım ve her kullanıcıya hitap eden kolay kullanım özelliği sayesinde, e sigara kullanımı da artmıştır. Özellikle içindeki podların çıkarılarak şarj edilmesi, sürekli tam şarjlı kullanım konforu sağlamaktadır. Şık tasarımı ile küçük ve kolay taşınabilme özelliklerine sahip olan juul, fiyatının uygunluğundan dolayı da çok tercih ediliyor.
 2. Innokin: Likit kapasitesi çok yüksek olan (2 ml) ürünün çok yüksek bir batarya gücü de (2000mAh) bulunmaktadır. Profesyonel e sigara kullanıcıları için ideal özelliklere sahip olan ürünün fiyatı da uygundur. en çok beğenilen modeli ise, iTaste Kroma’dır.

Elektronik Sigaranın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde e sigaralar sadece içim zevki veya aromalarından dolayı tercih edilmiyor, aynı zamanda normal sigaralara oranla sağladığı fayda ve avantajlardan dolayı da çok tercih edilmektedir. E sigaranın en çok kabul gören faydaları şunlardır:

 1. Sigara bağımlılığını azaltır ve bırakmaya yardım eder: Ölümcül sonuçlara varan nikotin bağımlılığından kurtulmanın en etkili yöntemidir. Özellikle nikotin seviyesi ayarlanabilen e sigaralar ile bu konuda büyük başarı kazanılmaktadır. Yavaş yavaş azaltılan nikotin seviyesi sayesinde, daha kolay bağımlılıktan kurtulunabilmektedir.
 2. Kullanılabildiği alanlar daha geniştir: Sigara ile mücadele maksadı ile kapalı hiç bir alanda sigara içilememekte, ya soğuk havalarda dışarı çıkmak veya gizli odalara kapanmak zorunda kalınmaktadır. E sigaralar ise kimsenin dikkatini çekmeden ve rahatsız etmeden daha çok alanda kullanılabilmektedir.
 3. Kokusuz oluşunun rahatlığı: S sigaraların kokusuz olması, özellikle başkalarını rahatsız etmemesi bakımından önemlidir. Sigara kokusundan etkilenen ve rahatsız olan kişilerin yanında bile rahatlıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sigara dumanının kokusu ev ve arabalarda koltuk gibi tekstil ürünlerine çok fazla sinmektedir. Bu da sigara kullanmayanları rahatsız etmekte, hatta bu yüzden araç almaktan bile vazgeçmektedirler. e sigaralarda ise bu problem kesinlikle olmamakta, içildiği bile fark edilmemektedir.
 4. Doğa ve insan dostu oluşu: S sigaralar tam bir çevre ve insan sağlığı dostudur. Normal sigaralar içenle birlikte aynı ortamda bulunanları da çok fazla olumsuz etkilemektedir, e sigaralar ise bu konuda tamamen masumdur. Aynı ortamda bulunanların herhangi bir sağlık sorununa sebep olmamaktadır. Sigaranın duman ve izmarit olarak çevreye verdiği zararlar düşünüldüğünde, e sigaralar aynı zamanda tam bir çevre dostudur. Ayrıca sigara izmaritlerinden çıkan yangınlar da buna eklendiğinde, e sigaraların faydaları daha da öne çıkmaktadır.

E Sigara Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

E sigaraların da içeriklerinde az da olsa nikotin bulundurduğundan bazı zararları olabilmektedir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Elektronik Sigara Kullanımı
 1. Nikotin içerdiği unutulmamalıdır: Yapılan araştırmalarda nikotin maddesinin, birçok uyuşturucudan daha çabuk bağımlılık yaptığı tespit edilmiştir. Nikotinin vücuda girmesi ile bir çok sorun da beraberinde meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı e sigara kullanılırken, sigarada bulunan nikotin miktarında kullanım yapılmamalıdır. Özellikle likit tercihlerinde bu konuya çok özen göstermek gerekmektedir. E sigara kullanımına ilk başlandığında nikotin miktarı fazla olabilir ama bu oran kademeli olarak mutlaka azaltılmalıdır.
 2. Risk grupları dikkat etmeli: Sigara kullanımına erken yaşlarda başlamak ne kadar kötü sonuçlara yol açıyorsa, e sigarada da kullanım yaşı önem arz etmektedir. E sigarada nikotin miktarı çok daha az olmakla beraber, belirli yaşların altında kullanımlarda çok daha fazla olumsuzluk meydana getirmektedir. Fiziksel ve kişilik gelişimini tamamlamayanların e sigarayı da kullanmamaları gerekir. Nikotin tüketimi hamile kadınlarda da doğacak çocuklar için risk oluşturmaktadır. Annenin kanından bebeğe geçen nikotin, istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.
 3. Abartıya kaçmamak gerekir: Nikotinin yanı sıra, e sigaraların likitlerinde bulunan aromaların çok fazla tüketilmesi akciğerlere zarar verebilmekte, en azından tahriş etmektedir. Bu yüzden aroması hoş olduğundan dolayı sürekli kullanım, e sigaranın da zararını katlayarak arttırmaktadır. Ayrıca, kronik rahatsızlığı olan kişilerin de doktor tavsiyesi olmadan e sigara kullanmaması gerekmektedir.