İstanbul Elektronik Sigara, Likitler ve Nbase Ürünleri Hakkında Bilgi

Elektronik sigara gün geçtikte globalleşen ve popülerlik kazanan ve normal sigaranın yerini almayan başlayan cihazdır. Gelişen teknoloji ile yüzlerce farklı elektronik sigara piyasaya sürülmektedir. Ancak, özellikle son senelerde artan elektronik sigara ve çeşitliliğine rağmen çoğu birey hala daha esigaralar hakkında yeterli bilgiye sahip değillerdir. Bu yazımızda elektronik sigara ve işlevleri hakkında bilgiler vereceğim.

Masanın üzerinde birkaç elektronik sigara çeşidi ve likitler bulunuyor

İlk olarak “vaping” olarak bahsedilen şeyin elektronik sigaranızdan çektiğiniz nefes ve buharlaştırıcı sistemi sayesinde dışarıya verilen buhar olarak özetleyebilirsiniz. Buharlaştırıcı diye bahsi geçen şey aslında elektronik sigaranızda bulunan elektronik bir bölümdür. Elektronik sigaranızın buharlaştırıcı bölümü batarya, atomizer veya cartomizerden oluşur genellikle. Batarya ile elektronik sigaranız güç alır ve atomizer veya cartomizerini ısıtarak likitinizin buharlaşmasını sağlar.

Elektronik sigara kullanıcıların büyük çoğunluğu genellikle e likit kullanımını tercih etmektedir. (dry herbs olarak bilinen bir içim tarzı daha bulunmaktadır.)

E-Likit Nedir?

e-likit veya likit olarak bahsi geçen sıvılar, sizin elektronik sigaranızda kullandığınız farklı aromalar ve nikotin değerleri içeren sıvılardır. Elektronik sigara marketi gün geçtikte gelişmekte aynı hızda likit şirketleri de her geçen farklı aroma ve tatlarda likit üretmektedirler. Böylece her elektronik sigara kullanıcılarının damak zevkine göre hitap etmektedir. Likitler genel olarak VG/PG, sıvı nikotin ve aromalardan oluşmaktadır. Bu anlamda normal sigaradan çok daha az zararlıdır. Sigara içerisinde bulunan zifir ve diğer birçok kimyasalları içermez. Tam tersine VG içeriği sayesinde bitkiseldir. Likitlerin bir diğer artısı ise, normal sigaranın yaydığı gibi çevreye kötü koku vermez. Tam tersine aromaları ile güzel tat bırakır.

Masanın üzerinde bir elektronik sigara, meyveler ve meyve aromalı likitler bulunuyor

Elektronik Sigara Kitleri Hakkında

Elektronik Sigara Başlangıç Kitleri

Elektronik sigaraya yeni başlayanlar genellikle başlangıç kitlerini seçmektedirler. Peki bu başlangıç kitleri ve özellikleri nelerdir? Starter kit aslında bir anlamda elektronik sigaraya başlamak isteyenler için bir anlamda başlangıç dersleri olmaktadır. Esigara kullanıcılarına cihaz, kurulum ve kullanım hakkında temel şeyleri öğretir ve bir anlamda daha komplike cihazlara hazırlar. Elektronik sigaranın ana parçalarını: mod, tank, coil gibi aksesuarlarını esigara kullanıcısına daha kolay şekilde tanır ve kullanımını öğrenir. Ayrıca başlangıç setleri ayrıca oldukça kolay kuruluma sahiptir. Elektronik sigaranı kitinizin içerisinde neredeyse hazır bir şekilde size gönderilmektedir. Ayrıca esigara kullanıcıları starter kit sayesinde elektronik sigaralarına likit dolumunu ve atomizer temizlemesini kolaylıkla öğrenirler.

Elektronik Sigara ve Modları

Daha yüksek bir seviyede vaping deneyimi yaşamak isteyen elektronik sigara kullanıcıları güçlü modları tercih etmektedirler. Bu modlar sayesinde elektronik sigaranızda farklı içim tarzları yakalayabilir, kendi ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz veya watt ayarlarınızı yapabilirsiniz. Hatta kimi elektronik sigara modlarında kartuş veya atomizer ayarlarını manuel şekilde yaparak içim şeklinizi ayarlayabilirsiniz.

Stick Elektronik Sigara Modelleri

Farklı renklerde 5 adet smok marka stick v9 model elektronik sigara

Stick elektronik sigaralar genellikle kalem ya da ince cubuk şekline sahiptir ve taşıması oldukça kolaydır. Bu stick esigaralarda genellikle bir LCD ekran olur. Bu ekran ile basit ayarlarınızı veya Watt seçiminizi yaparsınız. Batarya ömrünü görürsünüz. Ayrıca ekstra bir tane ateşleme tuşu bulunur. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Birçok markanın Stick tarzında elektronik sigarası bulunur. Smok, vaporesso, joyetech vb.

Vaporizers

Teknolojinin ilerlemesi ile elektronik sigaralarda da birden çok buharlaştırma sistemi geliştirildi. Temel olarak iki tane vaporizing sistem bulunmaktadır. Conduction (ısı iletimi) ve convection (ısı yayımı). Isı transferi termal enerjinin bir noktadan diğer noktaya aktarımı şeklinde gerçekleşir. Isının yayılımı elektronik sigaranızda da iki şekilde olmaktadır. Böylece esigaranız buhar performansı sergiler. Conduction vapin ısı coil veya ısı haznesinden likite doğru aktarılır. Isı iletimi hızlıdır ve buharlaşma oldukça hızlı gerçekleşir. Convection vaping ise ısı sıcak hava iletimi ile likite doğru iletilir ve elektronik sigara çalışma sistemi bu doğrultuda gerçekleşir.

Sub-ohm vaping nedir?

İlk olarak ohm nin tanımını yapmak gerekirse rezistans yani direncin birimidir. Aslında rezistans yani direnç akım ile ters orantılıdır. Elektronik sigaralarında sub ohm vaping i tercih edenler genellikle coil tercihlerini 1 ohm den daha az bir şekilde tercih etmektedirler. Böylece elektronik sigaralarından daha güçlü akım alarak yoğun buhar performansına ulaşırlar. Ancak genel olarak elektronik sigaraya yeni başlayanlar için sub-ohm vaping güçlü gelebilir. Bu nedenle daha başlangıç seviyesindeki e sigaralar ile başlamaları önerilir.

Elektronik sigara mı daha zararlı yoksa normal sigara mı?

İki elini önüne doğru uzatmış bir adam bir elinde kırılmış bir sigara diğer elinde elektronik sigara var

Elektronik sigaraya yeni başlayan kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan birisi budur. Amerika’daki toplum sağlık uzmanları tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda her iki ürününde içerikleri incelendiğinde gerçek sigaranın kat kat daha zararlı olduğu vurgulanmaktadır. Sizlerin de bildiği üzere, gerçek sigara binlerce zararlı kimyasal içermektedir. Ancak elektronik sigara sadece nikotin barındırır. Yani zifir, karbonmonoksit veya diğer kansere sebep olan kimyasalları içermez. İngiltere’de elektronik sigara üzerine yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçları madde madde açıklayacak olursak;

 • Vaping yani elektronik sigara tüketimi gerçek sigara içimine kıyasla %95 daha güvenlidir.
 • Elektronik sigaralar ve bu esigaraların buharlaştırıcı sistemi gerçek sigaraya oranla daha az tehlikelidir.
 • Araştırmalar sonucu elektronik sigara sayesinde normal sigarayı bırakan birçok kullanıcı olduğu tespit edilmiştir.
 • Elektronik sigara kullanımı, yapılan tanımlara göre gerçek sigarayı bırakmak için en uygulanabilen en somut yöntemdir.
 • Ayrıca, İspanya’da yapılan bir diğer araştırma, esigaranızdan çıkan dumanda bulunan organik ve uçucu bileşenlerin normal sigara göre çok daha az olduğunu ispatlamıştır.
 • Dünya sağlık örgütü tarafından açıklanan bir diğer önemli duyuru ise, elektronik sigara birçok genç ve yetişkin sigara kullanıcısının elektronik sigara ile bu bağımlılıklarına son verebileceklerini belirtmektedirler.

Elektronik Sigara Hakkında

Bu bölümde elektronik sigaraya başlamayı düşünen veya yeni başlayanlar için birkaç küçük yardımcı notlar bırakacağım.

 • Eğer normalde de sigara tüketmiyorsanız, sırf eğlenceli ve dikkat çekiciliğinden dolayı elektronik sigaraya başlamanızı önermem. Kimi likit firmaları 0mg nikotin veya daha düşük mg oranında likitleri üretmesine rağmen eğer öncesinde sigara tüketmiyorsanız esigaraya hiç başlamamanız sizler için daha iyi olacaktır.
 • Elektronik sigaranızı alırken bilinen markalara yönelmeniz de fayda var. Smok, Vaporesso, Joyetech, Eleaf gibi markalardan esigarınızı seçmenizi öneririm. Ayrıca elektronik sigaranızı alırken kaliteli bir seçim yapmaya özen gösteriniz, çünkü sadece bir kere cihaz için ödeme yapacaksınız ve uzun süre o cihazı kullanacaksınız.
 • Ülkemizde kapalı alanlarda sigara içimi yasak olduğu gibi bu alanlarda elektronik sigara içimi de yasaktır. Esigaranızı bu alanlarda tüketmemeye özen gösteriniz.
 • Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için elektronik sigaranız için almış olduğunuz likitin nikotin oranını belli süreçlerde düşürmeye çalışın. Böylece nikotin bağımlılığından daha çabuk kurtulabilirsiniz. Birçok likit firması geniş nikotin değerine sahip likit çeşitleri vardır.
 • Elikit seçerken bir dikkat etmeniz gereken husus likit şişenizde çocuk koruma kilidinin olmasıdır. Ayrıca, likitin kokusu çocukları ve evcil hayvanlarınızı cezbedeceği için onların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmenizi öneririm.
 • Elektronik sigara kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus batarya güç koruması ve şarj etmesidir. Özellikle 18650 mAh gücünde batarya kullanıyorsanız, elektronik sigara kitinizin içerisinde çıkan orijinal USB girişli kablo veya şarj aleti dışında başka şarj aletleri kullanmamaya özen gösteriniz. Aksi taktirde yüksek akım girişi ile bataryanıza zarar verebilir, esigara nızın ömrünü kısaltabilir. Ayrıca, elektronik sigaranızın su ile temas etmemesine özen gösteriniz.
 • Elektronik sigara hakkında bir diğer önemli uyarım ise, eğer kullanımını bilmiyorsanız farklı modlara geçiş yapmayın. Esigara nızın normal modunda kullanmaya özen gösterin. Modlar hakkında yeteri bilgi sahibi olduktan sonra kendi ayarlarınızı yapmanızı öneririz. Aksi taktirde e-sigaranızın coil veya atomizerine zarar verebilirsiniz.

Umarım elektronik sigara hakkında genel bilgiler verdiğim bu yazı sizlere yararlı olmuştur. Elektronik sigara, yedek parçalar ve likitler hakkında yazılarım devam edecek. Sizlerde belirtmek istediğiniz görüşlerinizi, sorularınızı veya düşüncelerinizi yoruma bırakabilirsiniz. Böylece daha interaktif ve efektif bir bloğa dönüşerek birçok kişiye rehber olabiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.